Exotic Shorthair

Snoopy-Exotic Shorthair-Alfa Cattery

Exotic Shorthair (Egzotik)

Egzotik uysal kişilikli, bir uzun tüylünün yumuşak ve gıcırtılı sesine sahip ama oldukça orjinal bir kürkü vardır: Pek kısa değildir ama aynı zamanda orta uzunlukta da sayılmaz. Kısa kürk yaratmak için farklı türlerin çiftleştirilmesi Egzotik kediye akraba cinslerine göre daha canlı ve meraklı bir mizaç vermiştir; yine de bu çiftleştirme uzun tüylülükten taşıdığı düz yüzün anatomik sorunlarını yok edemememiştir. Egzotik’lerin iki çeşidi vardır shorthair ve longhair. Exotic Shorthair’ların genel özellikleri canlı ve meraklı olmalarıdır ve gerçekten çok yumuşak bir sese sahiplerdir.Exotic-Shorthair-Alfa Cattery

Geçmişleri

1900’ların başlarında, Amerikan Kısa Tüylüsü’nün ABD’li üreticileri Kısa Tüylü’nün dokusunu kendi cinslerine aktarmak istemişlerdir. Bunun yerine, uzun tüylülerin yuvarlak biçimli, tıkız yapısına sahip kısa tüylü kürklü kediler üretmişlerdir. Egzotik kısa Tüylü CFA tarafından 1967 yılında tescil edilmiştir.

Temel Özellikler

Bulunduğu Yer

Amerika

Bulunduğu Tarih

1960’lar

Ağırlığı

3- 6.5kg

Huy

Hafif meraklı.

Cins Rengi

Uç kısımlarda koyu renkli puanlı, sepya ve vizon dahil olmak üzere her renk ve desende olur.

Fiziksel Karakteristikler

Baş: Yuvarlak ve büyük, dolgun yanaklı.

Gözler: Büyük, yuvarlak ve çıkık.

Kulaklar: Küçük, uçları yuvarlak, alt kısmı geniş ve kısa.

Gövde: Orta-iri arası, yuvarlak biçimlidir ve bacaklara doğru alçakta taşınır.

Kürk: Sık, peluşsu ve bedenden dışarı çıkıntılı.

Kuyruk: Göreceli olarak kısa.

En İyi Özellikleri

Ortalığı dağıtması ve bakımı hariç İran kedisinin bütün eğlenceli özelliklerini taşır. Egzotikler aynı zamanda biraz daha hareketlidir. Kürkleri çok iyi bir bakım ister, keçeleşmeye müsait olduğu için haftada birkaç kez iyice taranması gerekir. Egzotik, geleneksel İran kedisinden biraz daha zekidir. Çocuklar ve ev hayvanlarıyla iyi geçinir. Hemen hemen herkes için mükemmel bir kedidir.

Dış Görünüş

Bazen ”pijamalı İran kedisi” olarak tanımlanan bu model çeşitli gölgeleri olan orta uzunlukta bir kürke sahiptir. Yine de genetik atalarının tıknaz, ”bodur” gövdesini muhafaza etmiştir. İran kedisiyle Amerikan kısa tüylüsünün çaprazlama çiftleştirilmesiyle geliştirilmiş, aslında kısa tüylü İran kedisidir.

Exotic Shorthair standartlarına ulaşmak için Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme sayfasını inceleyebilirsiniz.

Exotic Shorthair’ların genel bilgilerine ulaşmak için Exotic Shorthair Genel Bilgiler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Exotic Shorthair’ların gelişim aşamalarını incelemek için Exotic Shorthair Gelişim Aşamaları sayfasını inceleyebilirsiniz.

Exotic Shorthair kedilerinin ırk standartlarını incelemek için Exotic Shorthair Kedi Irk Standartları sayfasını inceleyebilirsiniz.

Exotic Shorthair’ların karakteristik özelliklerini incelemek için Exotic Shorthair Karakteristik Özellikleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Exotic Shorthair kedilerinin fiziksel özelliklerine ulaşmak için Exotic Shorthair Fiziksel Özellikleri sayfasını inceleyebilirsiniz.